Lotsstyrelsen har för nästa budgetår begärt anslag med 50.000 kr för förbättring av fyrbelysningen vid inloppet till Burgsvik samt med 20.000 kr för förbättring av hamnförhållandena vid Burgsviks lotsplats.
Burgsviks lotsplats, som tidigare ifrågasatts till indragning, föreslår styreslen nu skall bibehållas för framtiden. Som förtöjningsplats för lotsbåten vid lotsplatsen används en lotsverket tillhörig mindre stenbrygga. Vattendjupet vid bryggan är alltför litet, och vid vissa vindar sker relativt hastigt uppgrundning av sand och tång. Hamnen har måst rensas upp ett flertal gånger. Särskilt vid lågt vattenstånd och otjänliga vindförhållanden uppstår svårigheter att föra ut tjänstebåten ur hamnen, En förlängning av bryggan med ca 10 m och bottenrensning innanför den erfordras därför.
Till anordnande av tjänstebostäder vid Burgsviks lotsplats begär lotsstyrelsen 60.000 kr för nästa budgetår. Lotsuppassning äger rum vid Valar, ca tre km från Burgsvik. För lotsuppåssningens fullgörande är det erforderligt att personalen är bosatt vid Valar. Lotsstyrelsen föreslår inköp av de, båda bostadshus, som finns vid Valar och som ägs av förutvarande befattningshavare vid lotsplatsen. Priset utgör sammanlagt 19.500 kr. Kostnaden för erforderlig ombyggnad och reparation beräknas till ca 35.000 kr, vartill kommer ca 5.000 kr till inventarier för ett vaktrum samt för bostad åt semestervikarier i ett av husen.
Gotlänningen
Fredagen 19 september 1952
Nr 217

