Ångbåtsbolagets

årsstämma har i dag hållits här under landssekreterare Hambræus ordförandeskap.
Vid stämman närvoro ett 30-tal aktieägare, representerande 682 aktier.
Ansvarsfrihet beviljades styrelsen för det gångna årets förvaltning. I enlighet med styrelsens och revisorernas förslag beslöt stämman att använda årets nettovinst, kr. 111,276: 72, sålunda, att till reservfonden afsättas kr. 5,000; att å 2Visbyg» bokförda värde, 95,000 kr., afskrifvas kr. 5,000; att till aktieägarne utdelas 10 kr. på aktie eller å 5,450 aktier kr. 54,500, och att till dispositionsfonden öfverföres återstoden kr.46,776: 72.
Åt den nyinköpta lastångaren gafs namnet Roma.
I en till styrelsen ingifven skrifvelse hade landshöfding Poignant hemstält, att styrelsen måtte taga under ompröfning, huruvida . icke, med hänsyn till den alltjämt stigande vintertrafiken på Stockholm, skäl kunde vara att redan med nästa vinter utsträcka turerna så, att Polhem, Klintehamn och den nya båten Hansa i regel gjorde hvardera en veckotur på Stockholm och en på Västervik.
I enlighet med styrelsens förslag beslöt stämman att åt styrelsen uppdraga att, om så funnes nödigt, med vederbörande träffa aftal om turförändringar i här antydd riktning.
Stämman beslöt uppdraga åt styrelsen att af konsul Björkander inköpa ett för bolagets kolupplag behöfligt magasin för 8,000 kr.
Med anledning af en från revisorerna inkommen hemställan beslöt stämman att lämna åt styrelsen i uppdrag att vidtaga åtgärder för en jämnare fördelning mellan kaptenerna å vinterbåtarne af den s. k. kaplaken, och likaledes fick styrelsen bemyndigande att försäkra den nya lastångaren för öfverresan hit från England.
Verkställande direktören, styrelsen, delegerade och revisorerna med deras suppleanter återvaldes. Följande förhöjda arvoden beslötos: verkst. dir:s tantiome höjdes från 2 till 3 proc. å nettovinsten, styrelseledamöternas arvode bestämdes till 250 kr., sekreterarens lön till 500 kr. och revisorernas arfvode till 400 kr.
Konsul Karl E. Ekman framhöll nödvändigheten af att vinterturerna anordnades på ett annat sätt än f. n., då de afgående turerna äro obekväma och opraktiska och konsul Axel Ekman framhöll, att härvidlag stora svårigheter visserligen möta, men att styrelsen dock skulle göra allt för att få turerna så praktiskt ordnade som möjligt.

Gotlands Allehanda
Lördagen den 11 Mars 1899
N:r 39

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *