Dödsfall Petter Bernhard Leo Nilsson

Tillkännagifves att Gud efter sitt allvisa råd behagat hädankalla Husbondesonen Petter Bernhard Leo Nilsson, Lista i Norrlanda, som efter ett långt lidande stilla och fridfullt afsomnade i tron på sin Frälsare fredagen den 24 Febr. 1899 kl. 2,55 f. m., i en ålder af 28 år, 10 m., 2 dag.; närmast sörjd af fader och bröder samt en trogen hushållerska.
Lista i Norrlanda 27 Febr. 1899.
Niklas Nilsson.

Med alla Herrans fromma, Jag till den staden går, Där lifvets träd i blomma vid ljusets källa står, Där tusen sinom tusen åtnjuta hvad vi tro; Och i de sälla husen Skall jag för evigt bo.
Och herdens röst jag känner, Som ropar mig vid namn, Och saliggjorda vänner De räcka mig sin famn; Och här jag den får bida Som lämnats efter mig, En liten tid att lida, Ännu på korsets stig.

Gotlands Allehanda
Onsdagen den 1 Mars 1899
N:r 33

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *