ha inträffat de senaste dagarne på landsbygden, hvarvid två personer, 38-årige hemmansägare E. Thomsson, Stora Hammars i Lokrume, och 66-åriga undantagsgumman Anna Vesström, Busarfve i Gothem, ledo ganska svåra skador.
Så var den förstoämde i onsdags sysselsatt med tröskning, då han vid ett tillfälle råkade få båda fötterna in i trösktrumman. Högra foten i synnerhet blef svårt åtgången, den formligen krossades och måste, när T. samma dag på e. m. anlände till lasarettet härstädes, amputeras jäms med hälen. Å den venstra foten måste alla tår och en del af fotbladet äfvenledes amputeras. T. befinner sig efter omständigheterna väl.
Gumman Vesström skulle ut och rida en häst i vall, hvarvid hon kommit på den idén, att hon skulle taga en lingonkorg med på hästryggen. Hur det nu gick under färden, hästen blef skrämd och satte af som en blixt. För ryttarinnan blef det under den hastiga ridten omöjligt hålla sig kvar på hästryggen. Hon kastades af som en boll med påföljd, att hon fick högra öfverarmen bruten och högra armbågen splittrad.
Äfven hon vårdas för närvarande på lasarettet.
Gotlands Allehanda
Fredagen den 13 September 1895
N:r 141

