Landsbygden. Fröjel.

FRÖJEL.
Skördefest. Baptistförsamlingens söndagsskola i Nedre Fröjel hade i söndags sin sedvanliga skördedag. Festen hölls i Betaniakapellet, som med anledning därav dekorerats med en del skördealster. Ett av baptistmissionens söndagsskolkommitté utgivet skördedagsprogram med ämnet: ”Vi och vårt land” följdes och utfördes till största delen av barnen själva på ett förtjänstfullt sätt.
Det omväxlande programmet hade följande utseende: Inledningssång, ”Vår fasta klippa, Herren är”, unisont sjngen, välkomsttal av en gosse, samt bibelläsning och bön av söndagsskolans föreståndare. Sång av barnen, varefter en dialog, ”Barnen. och fosterlandet” utfördes av en gosse och en flicka. ”Vårt land”, sjöngs unisont och evangelist Anna Hörstedt höll ett kort, men gripande tal över ämnet ”Vi och vårt land”. Efter sång av musikföreningen läste en elev ”Barnens bön för fäderneslandet”, av Z. Topelius. Härefter sjöngo barnen en vers av sången ”Tryggare kan ingen vara” och framförde kollekttal med talkör, varpå kollekten uppbars och blev 12 kr. ”Sverige är mitt allt på jorden”, sjöngs och avslutningstal hölls av festens ledare, Hugo Lagergren, som därvid tackade för visat intresse för söndagsskolans verksamhet, samt ledde i bön. Som slutsång sjöngs, ”Konung och rike, Herre beskydda”.
En liknande fest kommer att hållas i Övre Fröjel om söndag kl. 2 e. m. med förre söndagsskolmissionären, Alfr. Olssons medverkan.
På lördags- och söndagskvällarna hållas goda möten i respektive Nedre och Övre Fröjel av evangelisten Anna Hörstedt.

Gotlands Allehanda
Onsdagen den 23 oktober 1940
N:r 246

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *