Hänger på ett hårstrå.

Hur mycket hår behöfs för att upphänga världens flottor i?
När man ser en af dessa jätteångare som krossa Atlanten på några få dagar, är det väl knappast någon som föreställer sig, att en sådan koloss på sina 12 á 13 tusen ton mycket väl skulle kunna upphängas i de hårstrån, som fartygets besättning och passagerare bära på hufvudet. En enkel uträkning visar dock, att detta mycket väl skulle kunna gå för sig.
Men beräknar, att i medeltal hvarje fager ungmö bär på sitt hufvud 160 tusen hårstrån, och att dessa skulle kunna uppbära en tyngd af 18 ton, eller bortåt 860 gånger flickans egen kroppstyngd antagligen.
Utgår man från denna grund blir problemet att uppehålla en stor familj mycket enkelt att lösa; hvarje hårfager medlem af familjen skulle nämligen kunna i sitt hår hålla uppe åtminstone sjuttio familjer. Och ett dussin personer med rik hårväxt skulle mycket väl kunna tjäna till uppehälle för en stad på öfver 3,000 invånare.
I medeltal räknadt torde hvarje hufvud vara försedt med en hårmassa som kan uppbära en tyngd af elfva ton. Godkännes detta medelvärde, hvilket är så noga beräknadt som möjligt, komma vi lätt till det häpnadsväckande resultatet, att det hår som täcker hjässorna på invånaren i De förenade rikena mycket väl förslår till att lyfta en tyngd, motsvarade vikten af samtlige på jorden nu lefvande mänskliga varelser, män, kvinnor och barn.
Den sammanlagda folkmängden för Stockholm, Malmö och Norrköping (rikets första, tredje och fjärde stad) uppgår till 382 tusen personer. Dessas hår skulle vara tillräckligt för att uppbära tyngden af alla världens flottor, och allt hår i Sverige förmår godt uppbära 13 sådana flottor.
Icke mindre häpnadsväckande äro beräkningarna rörande längden af människors hår. Tusen fagra kvinnor bära på sina hufvuden en hårmassa, hvars sammanlagda längd täcker en sträcka af 14,5 till 16 nymil eller unge fär lika långt som landsvägen från Hoburgen till Fårösund.
Håret på alla hufvuden i Svea rike skulle, om det lades ut strå efter strå, nå öfver en sträcka af 160 millioner mil och skulle, om det kunde växa ihop till ett, mycket väl räcka till att sammanknyta jorden med solen och ändå lämna en stump öfver som kunde snurras 3 tusen gånger rundt ekvatorn. Det skulle kunna snos 380 gånger om solen, och däraf skulle åt månen kunna förfärdigas en peruk, hvars lockar med öfver 400 hårstrån i hvardera skulle bokstafligen och figurligt kittla hårjudarne i ögonen.

Gotlands Allehanda
Lördagen den 11 Februari 1899
N:r 23

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *