GOTLAND RUNT. Dalhem.

DALHEM
Vid en gudstjänst i Dalhems missionshus i söndags togs SMF:s nya sångbok i bruk. Som inledning spelade församlingens ordförande Berthil Söderström ett musikstycke på orgel, och sedan förklarade pastor L. Engström den nya sångsamlingen invigd, nedkallande Guds välsignelse och angav den första sången. Engström predikade över dagens text, och i övrigt förekom solosång, sång av församlingens sångare samt växelsång. En kort historik om den nya sångsamlingens tillkomst förekom också.
Luciafest anordnades i tisdags kväll i missionshuset. En luciatablå framfördes på ett tilltalande och värdigt sätt. Pastor Engström talade en stund om ljuset med utgångspunkt från Joh. 1:5. Systrarna Ryström sjöng duett och i övrigt medverkade ungdomarna inom församlingen.

Gotlänningen
Torsdagen den 18 December 1952
Nr 294

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.