Koncessionsansökan å Veskindebanan,

ingifven af hrr professor L. F. Nilson, häradshöfding Karl Herlitz, bankdirektörerna Karl Cramér och A. Kolmodin samt redaktör Oss. Jeurling, har i. dagens konselj af regeringen bifallits.
Det är ett rekord i snabbhet som denna ansökan slagit, ty ingen föregående sådan har hunnit afgöras på så kort tid, eller icke fulla tre månader. Derför har man att tacka stort tillmötesgående och snabb expedition hos alla de embetsverk och korporationer, som skola höras vid sådana tillfällen.
Då vi för snart 20 år sedan hade att bland händelserna för dagen inregistrera en sådan handling, mottogs anderrättelsen derom af en del folk med blandade känslor, ty det gälde då en uppoffring från samhällets sida af en half million. Att de, som vid den tiden tillbörde vårt affärslif och bestämde utgången, icke missräknade sig på att en gång en tid skulle komma, när detta kapital blefve icke blott indirekt utan äfven direkt afkastande, hafva de två senaste årens erfarenheter lagt i dagen. Ty hade vi icke haft denna järnväg, så hade tanken på sockerbruksdriften aldrig kunnat uppstå, och förmodligen hade vi då stått och stampat ungefärligen på samma punkt, under det nu hela vår provins sjuder af arbetslust och företagsamhetsanda.
Då vi idag, tjugu år :senare, hafva att meddela våra läsare, att man står i beredskap att taga ett nytt och stort steg framåt till samhällets och ortens utveckling, bör underrättelsen derom kännas dubbelt angenäm, när vi tillägga, att man nu, då början göres att med järnband knyta vid Visby de norra orterna lika fast som de mellersta och södra länge varit med oss förenade, icke ens ifrågasatt någon uppoffring från samhällets sida. Fastmera kommer den nya banan genom den trafik af sockerbetor, som den kommer att tillföra Gotlands nuvarande järnväg, att öka stadens inkomster af densamma i icke oväsentlig grad.
Derför bör det nya företaget hälsas med så mycket större glädje och år 1896 antecknas som ett märkligt år istadens och ortens utvecklingshistoria.

Gotlands Allehanda
Fredagen den 1 Maj 1896
N:r 65

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *