förrättades sistl. lördag och söndag i Alfva pastorat.
Först inspekterades folkskolan och de båda småskolorna i Hemse, hvarvid biskopen uttalade tillfredsställelse med undervisningen och glädje öfver skolornas utveckling sedan näst föregående visitation. I folkskolan meddelas undervisning såväl i manlig och kvinlig slöjd som i trädgårdeskötsel. Biskopen uttalade önskan om att frånvaron från skolorna på grund af giltigt förfall måtte nedbringas. Fortsättningsskola hade under senaste läsåret varit anordnad på försök, som emellertid slagit väl ut, då icke mindre än 12 elever besökt skolan.
Hemse kyrka befans vid företagen besiktning i godt skick såväl till det inre som det yttre, dock med undantag af tornspiran, som bör ersättas med en ny.
Folk- och småskolan i Alfva inspekterades, – Undervisningen förklarades tillfredsställande, och skolgången hade varit ganska regelbunden. Undervisning hade lämnats med godt resultat i manlig och kvinlig slöjd, men däremot icke i trädgårdsköt sel, detta på grund af att trädgårdsland saknats. Äfven här hade under året fortsättningsskola varit på försök anordnad. Åt sockenbiblioteket är anslag beviljadt med 20 kr. årligen under 5 år.
Kyrkogården i Alfva behöfver utvidgas. Mot kyrkans yttre anmärktes, att tornet behöfver tjärsmörjas. Mot det inre, som ock mot arkiv och inventarier, fans ingen anledning till anmärkning.
Båda församlingarnas skol- och kyrkokassor befunnos i vederbörlig ordning, och ministerialböckerna voro förda med ordning och noggrannhet.
Af församlingarnas fattigstugor är den i Alfva nybygd, men tarfvar dock några reparationer ; den i Hemse är långt äldre och mera bristfällig, så att den tarfvar en genomgripande reparation.
På söndagen hölls som vanligt efter gudstjänstens slut kyrkostämma med församlingarna, hvarvid emellertid intet märkligare nytt förekom.
Gotlands Allehanda
Onsdagen den 5 Juli 1899
N:r 100

