En stöld om dagen

begås numera här i Visby, och en ganska lång tid ha vi hvarje nummer haft att meddela om dylika tilltag. Äfven i dag ha vi en tjufbragd att omförmäla, och sorgligt nog är det åter ett par gossar som varit framme och beträdt oärlighetens väg. Den äldsta af gossarne är 13 och den yngste 11 år gammal.
Stölden består däri, att gossarne i går ur en på hamn kajen liggande säck tillgripit omkr. 1 kilo nötter. För att komma åt nötterna ha de unga tjufvarne med en knif sönderskurit säcken.
I dag ha de båda pojkarne, Johan August Hemström och Erik Bernhard Josef Johansson, varit inkallade för stadsfiskalen, hvarvid de erkänt tillgreppet och komma de att tilldelas aga för sin förseelse.
Under hela hösten ha, kunna vii detta sammanhang meddela, en massa pojkar hållit till vid Skeppsbron och sönderskurit säckar innehållande råsocker, hvilket de med stor begärlighet förtärt.
Vakter ba därför måst hållas vid järnvägsvagnarne och på andra platser, där upplag af sockersäckar funnits, men de små tjufvarne ha förstått att gå så listigt till väga att all vaksamhet varit lönlös.

Gotlands Allehanda
Fredagen den 17 December 1897
N:r 196

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *