För ett svårare olycksfall

var igår fil. kandidat M. Hoffman härstädes utsatt.
Han hade på e. m. i sällskap med en bekant företagit en promenad ut åt Snäckgärdet, och när de skuile återvända, hade skymning redan börjat falla. De beslöto för den skull taga en genväg genom skoger. Hur det emellertid gick, råkade de tappa bort hvarandra i mörkret.
Kand. Hoffman kom att förirra sig in på en annan väg och hörde fördenskull icke de rop, som kamraten senare uppgaf efter honom.
Han fortsatte framåt, i förhoppning att snart nå stora landsvägen. Ju längre in i skogen han kom, desto mer förvillade han sig.
Slutligen råkade han att bestiga ett berg, vått och slipprigt, och innan han ens hann tänka på reträtt halkade han utför detsamma. Följderna blefvo ganska svåra, i det hr H. bröt sin ena arm och fick en del kontusioner, som gjorde att han svimmade af.
Länge låg han så, och då han till sist kvicknade till, var det sent på aftonen. Svag och lidande af smärtorna, i synnerhet i armen, kunde ban dock taga sig hem sjelf. Han vårdas nu å lasarettet.

Gotlands Allehanda
Måndagen den 19 November 1894
N:r 181

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *