En obehaglig transport hade en af våra lotsar att i dag på f. m. utföra. Ett skepp, enligt uppgift hemmahörande i Väddö, kom nämligen under Visby i morgse och signalerade efter lots. Lotsen Zetterqvist gick då ut i roddbåt och upplystes om, att man ville aflämna en man som skulle i land i Visby. Z. tog mannen ombord och gaf sig af med honom. Men detta företag -kunde ha slutat illa. Ty mannen började snart att visa tecken som tydde på vansinne och ville bl, a. gå öfver bord, då han fick syn på en annan roddbåt i närheten, som han sade vara hans »ångslup». Lyckligtvis kom emellertid Aina ut i den tron, att fartyget ville blifva bogseradt in i hamn, och så fördes den sjuke ombord på Aina i land och vidare till polisvaktkontoret, där har f. n. hålles under uppsikt, Stadsläkaren och d:r K. Bolin, hvilka båda undersökt mannen, ha förklarat, att han antagligen lider af delirium.
Vidare har det utrönts, att fartyget som aflämnade honom är i Ystad hemmahörande skonerten August, kapten G. W. Lindström. Mannens namn är C. A. Siversson, bosatt i Ystad.
Kaptenen, som ej vid mannens aflämnande uppgaf anledningen därtill, hade i en motbok, som Siversson medförde, gjort anteckning om orsaken.
Gotlands Allehanda
Onsdagen den 17 Augusti 1898
N:r 125

