som med få afbrott rasat under de två senaste veckorra, har äfven i förgår och igår orsakat hinder i vår samfärdsel med fastlandet.
Ångfartyget »Tjelvar», som i förgår skulle afgå härifrån till Stockholm, qvarlåg här till igår e m. vid 5-tiden, då ångaren begaf sig ut på det skarpt upp: rörda hafvet.
»Visby», som i vanlig tid, söndagmid dar, lemnade Stockholm, måste efter att i söndagsqväll och tidigt på måndagsmorgouen hafva gjort fåfänga försök att af gå från Landsort qvarstanna der till igår afton vid 6-tiden. Ångaren, som redan vid midnatt var här utanför och omkring kl. 9 på e m. mött »Tjelvar», vågade först vid 1/2 7-tiden i dag på morgonen ingå i vår hamn.
»Kliatehamns» hit ankomst försenades.
Ångaren, somihela gårdagen låg vid Klinte, ankom nämligen hit först i dag vid 9-tiden på f. m. samt afgick-hbärifrån till Stockholm strax före kl. 11 i dag.
Ångaren »Gotland», som afgick härifrån i lördagsqväll, ankom lyckligt till Stockholm i söndags vid 12 tiden.
Stormen har i natt och i dag aftagit, men hafvet är ännu häftigt upprördt. I dag på e. m. råder klart och soligt väder med milda viodar.
Gotlands Allehanda
Tisdagen den 21 Oktober 1884
N:r 85.

